Rejestracja telefoniczna

Zadzwoń i umów się na wizytę

32 615 63 22

Rejestracja   pon - pt 8:00 - 20:00
 

Endodoncja

Dynamiczny rozwój endodoncji stomatologicznej pozwolił w znacznym stopniu zmniejszyć ilość ekstracji zębów. Dzięki leczeniu kanałowemu i świadomości pacjentów udaje się często uratować zniszczone zęby, które jeszcze do niedawna musiałyby być usunięte. Zachowanie własnych zębów jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

Leczenie kanałowe

Polega na usunięciu miazgi zęba w stanie zapalnym lub martwej, chemo-mechanicznym opracowaniu kanałów zęba i szczelnym ich wypełnieniu. Miazga jest to żywa tkanka złożona z naczyń krwionośnych, limfatycznych i włókien nerwowych. Znajduje się ona we wnętrzu zęba, wymełniając jego komorę i kanały. Pod wpływem rozległej próchnicy, urazów oraz innych czynników patologicznych, dochodzi do stanu zapalnego miazgi, a następnie jej martwicy. Na skutek działania toksyn bakteryjnych mogą powstać zmiany w kości wyrostka i ropnie, objawiające się bólem i obrzękiem twarzy. W tych przypadkach konieczne okazuje się leczenie kanałowe. Często również przeprowadzić taki zabieg należy przygotowując pacjenta do wykonania uzupełnień protetycznych.

Przebieg zabiegu

W wielu przypadkach leczenie kanałowe można przeprowadzić na jednej wizycie. Oczywiście w zależności od dyspozycyjności pacjenta możemy podzielić leczenie na więcej wizyt. Całe leczenie wykonywane jest w znieczuleniu, więc nie należy obawiać się bólu. Zabieg rozpoczyna się od uzyskania dostępu do komory zęba i usunięcia jej zawartości. Kanały zęba, w naszych gabinetach, opracowujemy chemo-mechanicznie stosując zaawansowane narzędzia rotacyjne firm Dentsply oraz VDW. Pilniki tych marek pozwalają na dokładne maszynowe usunięcie zainfekowanej tkanki i właściwe przygotowanie pod wypełnienie. Praca narzędzi kanałowych jest stale monitorowana przez mikrosilnik endodontyczny oraz endometr, który wskazuje na wyświetlaczu długość kanału. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych urządzeń zabieg może być wykonany precyzyjnie. Opróch opracowania mechanicznego kanałów lekarz stosuje całą gamę preparatów do płukania, aktywowanych ultradzwiękami, co pozwala na usunięcie bakterii i ich toksyn. Ostatnią fazą zabiegu jest dokładne wypełnienie kanałów gutaperką oraz uszczelniaczem. W naszym gabinecie dysponujemy tzw. Systemem Obtura, który pozwala na idealne wypełnienie kanałów głównych oraz kanalików bocznych. Po wykonaniu leczenia endodontycznego należy odbudować utracone tkanki zęba. W przypadku mniejszych ubytków świetnie sprawdzają się estetyczne wypełnienia kompozytowe, światłoutwardzalne. Bardzo uszkodzone zęby odbudowujemy najczęściej za pomocą koron protetycznych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie trudnych przypadków wymaga użycia mikroskopu endodontycznego. Umożliwia on postępowanie według najnowszych i najwyższych standardów obowiązujących na świecie.

Mikroskop pozwala na wielokrotne powiększenie pola zabiegowego, co wpływa na jakość zabiegu oraz umożliwia poradzenie sobie z:

  • lokalizacją ujść dodatkowych kanałów
  • udrożnieniem bardzo cienkich i zobliterowanych kanałów
  • usunięciem złamanych narzędzi kanałowych
  • zamknięciem perforacji
  • usunięciem past i cementów
  • zabiegami mikrochirurgicznymi
Piątek, 1 stycznia 2021

Drodzy Pacjenci, aktualości i bierzące wiadomości z kliniki znajdziecie na naszym profilu na Facebook´u. Serdecznie zapraszamy.

http://www.facebook.com/stomatologiasiewniak/

Siewniak
Stomatologia

ul. Starowiejska 8
43-600 Jaworzno (Osiedle Stałe)

Godziny pracy gabinetów:
poniedziałek - piątek
8:00 - 20:00

Rejestracja pacjentów:
tel. 32 615 63 22
poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00

Polecamy:
Ortodoncja Jaworzno
Implanty zębów Jaworzno

Czy wiesz że ... ?
  • Próchnicą można zarazić się np. poprzez pocałunek, dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej partnera
  • Zęby powinno się myć conajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
  • Po spożyciu owoców, soków i coli należy odczekać 30 min do umycia zębów
  • Stosowanie twardej szczoteczki i zbyt dużej siły podczas mycia zębów, prowadzi do nadwrażliwości i utraty szkliwa
  • Ślina zawiera substancje przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przyśpiesza gojenie ran
  • Osoby często pijące soki i herbaty owocowe są bardziej narażone na erozję szkliwa
  • Cukrzyca sprawia, że choroby przyzębia postępują szybciej i są trudniejsze w leczeniu
  • Największymi czynnikami ryzyka wystąpienia raka jamy ustnej to palenie papierosów i alkohol
  • Jama ustna jest szóstym pod względem częstości miejscem występowania nowotworów
  • Bakterie powodujące choroby przyzębia, mogą przyczynić się do zapalenia wsierdzia
  • Do umycia zębów wystarczy ilość pasty odpowiadająca ziarnku grochu
  • Zaawansowany wiek nie jest przeciwskazaniem do leczenia ortodontycznego