Rejestracja telefoniczna

Zadzwoń i umów się na wizytę

(32) 615 63 22

poniedziałek - czwartek  12:00 - 20:00
piątek  9:00 - 15:00

 

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk względem siebie. Prawidłowy zgryz zapewnia atrakcyjny, piękny uśmiech, który szybko staje się nieocenionym atutem. Skuteczne leczenie ortodontyczne pozwala na poprawę wymowy i rysów twarzy, ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej, zapobiega chorobom stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni i dziąseł.

Na czym polega leczenie ortodontyczne ?

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone za pomocą aparatów ruchomych - wyjmowanych lub stałych - mocowanych na zębach za pomocą specjalnego kleju. U dzieci mających zęby mleczne stosuje się aparaty ruchome. U dorosłych oraz dzieci z zębami stałymi można montować aparaty stałe.

Diagnostyka

Każde leczenie ortodontyczne należy poprzedzić wykonaniem zdjęć pacjenta, dokładnym badaniem stomatologicznym oraz analizą zdjęć RTG i modeli diagnostycznych. Szczególnie ważne jest wyleczenie wszystkich zębów objętych próchnicą.

Aparaty stałe

Przystosowane do uzębienia stałego. Można je stosować zwykle już od 12 - 13 roku życia. Aparaty te idealnie sprawdzają się w przypadku nieestetycznych stłoczeń i rotacji zębów. Pozwalają na sprowadzenie do łuku nieprawidłowo położonych zębów. Aparaty stałe składają się z specjalnych zaczepów (zamków, pierścieni) mocowanych na zębach za pomocą kleju. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych łuków, które działają ze stałą siłą na zęby. W zależności od preferencji pacjenta i planu leczenia najczęściej stosuje się aparaty metalowe, estetyczne, samoligaturujące oraz lingwalne. Aparaty metalowe to najtańszy wariant, komfortowy, sprawdzający się w najcięższych wadach. Ich wadą jest duża widoczność. W aparatach estetycznych metalowe zamki zastąpiono elementami w kolorze mlecznym lub przeźroczystym. Najnowszym osiągnięciem ortodoncji są aparaty samoligaturujące, które pozwalają na szybsze leczenie oraz łatwiejsze utrzymanie higieny. Aparaty lingwalne wybierane są najczęściej przez osoby, któym zależy na całkowitej niewidoczności aparatu. Montowane są one od strony językowej zębów.

Aparaty ruchome

Używane w leczeniu wad zgryzu w uzębieniu mlecznym i mieszanym. Są to urządzenia samodzielnie zakładane i ściągane przez pacjenta. Składają się z akrylowej płytki w wybranej przez pacjenta kolorystyce oraz dodatkowych metalowych i drucianych elementów w zależności od leczonej wady. Aby leczenie aparatem ruchomym było skuteczne dziecko wraz z rodzicem powinni ściśle przestrzegać czasu noszenia, obsługi aparatu i terminów wizyt kontrolnych.

Higiena i dieta w czasie leczenia ortodontycznego

Doskonała higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w czasie leczenia ortodontycznego. Lekarz wytłumaczy Państwu jak należy prawidłowo dbać o zęby i aparat. Na czas noszenia aparatu należy zmodyfikować swój jadłospis. Twarde orzechy i warzywa mogą uszkodzić delikatne elementy, a kleiste produkty jak batony czy krówki pozostawiają uciążliwe do usunięcia resztki.

Wizyty kontrolne

Dobra współpraca między lekarzem i pacjentem warunkuje właściwe leczenie ortodontyczne. Ortodonta ocenia postępy, aktywuje aparat, wymienia zużute elementy i wprowadza kolejne fazy leczenia. Wizyty kontrolne przeprowadzane są zwykle co 2 - 4 tygodni w przypadku aparatów ruchomych i co 4 - 6 tygodni w przypadku aparatów stałych.

Leczenie retencyjne

Jest to ostatnia faza leczenia następująca po zdjęciu aparatu. Warunkuje utrzymanie efektów leczenia i zapobiega nawrotom wady. Pacjent otrzymuje wyjmowaną akrylową płytkę lub cienki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.ortodontajaworzno.pl
Aparaty ortodontyczne
Środa, 15 Listopada 2017

Przesyłamy zdjęcia z Międzynarodowego Kongresu Alpha Bio w Madrycie, w którym dr Adam Siewniak brał udział w dniach 9-13.11.2017 r. Solidna dawka wiedzy implantologicznej, nowe inspiracje od najlepszych. Sam Madryt wart zwiedzenia.
W tym wydarzeniu wzięliśmy udział dzięki zaproszeniu firmy Alpha Bio Polska, za co serdecznie dziękujemy.

Siewniak
Stomatologia

ul. Starowiejska 8
43-600 Jaworzno (Osiedle Stałe)

rejestracja tel. +48 (32) 615 63 22
komórka +48 518 647 934
email: info@siewniak.pl

Polecamy:
Ortodoncja Jaworzno
Implanty zębów Jaworzno

Czy wiesz że ... ?
 • Próchnicą można zarazić się np. poprzez pocałunek, dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej partnera
 • Zęby powinno się myć conajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
 • Po spożyciu owoców, soków i coli należy odczekać 30 min do umycia zębów
 • Stosowanie twardej szczoteczki i zbyt dużej siły podczas mycia zębów, prowadzi do nadwrażliwości i utraty szkliwa
 • Ślina zawiera substancje przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przyśpiesza gojenie ran
 • Osoby często pijące soki i herbaty owocowe są bardziej narażone na erozję szkliwa
 • Cukrzyca sprawia, że choroby przyzębia postępują szybciej i są trudniejsze w leczeniu
 • Największymi czynnikami ryzyka wystąpienia raka jamy ustnej to palenie papierosów i alkohol
 • Jama ustna jest szóstym pod względem częstości miejscem występowania nowotworów
 • Bakterie powodujące choroby przyzębia, mogą przyczynić się do zapalenia wsierdzia
 • Do umycia zębów wystarczy ilość pasty odpowiadająca ziarnku grochu
 • Zaawansowany wiek nie jest przeciwskazaniem do leczenia ortodontycznego