Rejestracja telefoniczna

Zadzwoń i umów się na wizytę

32 615 63 22

Rejestracja   pon - pt 8:00 - 20:00
 

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk względem siebie. Prawidłowy zgryz zapewnia atrakcyjny, piękny uśmiech, który szybko staje się nieocenionym atutem. Skuteczne leczenie ortodontyczne pozwala na poprawę wymowy i rysów twarzy, ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej, zapobiega chorobom stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni i dziąseł.

Na czym polega leczenie ortodontyczne ?

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone za pomocą aparatów ruchomych - wyjmowanych lub stałych - mocowanych na zębach za pomocą specjalnego kleju. U dzieci mających zęby mleczne stosuje się aparaty ruchome. U dorosłych oraz dzieci z zębami stałymi można montować aparaty stałe.

Diagnostyka

Każde leczenie ortodontyczne należy poprzedzić wykonaniem zdjęć pacjenta, dokładnym badaniem stomatologicznym oraz analizą zdjęć RTG i modeli diagnostycznych. Szczególnie ważne jest wyleczenie wszystkich zębów objętych próchnicą.

Aparaty stałe

Przystosowane do uzębienia stałego. Można je stosować zwykle już od 12 - 13 roku życia. Aparaty te idealnie sprawdzają się w przypadku nieestetycznych stłoczeń i rotacji zębów. Pozwalają na sprowadzenie do łuku nieprawidłowo położonych zębów. Aparaty stałe składają się z specjalnych zaczepów (zamków, pierścieni) mocowanych na zębach za pomocą kleju. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych łuków, które działają ze stałą siłą na zęby. W zależności od preferencji pacjenta i planu leczenia najczęściej stosuje się aparaty metalowe, estetyczne oraz samoligaturujące. Aparaty metalowe to najtańszy wariant, komfortowy, sprawdzający się w najcięższych wadach. Ich wadą jest duża widoczność. W aparatach estetycznych metalowe zamki zastąpiono elementami w kolorze mlecznym lub przeźroczystym. Najnowszym osiągnięciem ortodoncji są aparaty samoligaturujące, które pozwalają na szybsze leczenie oraz łatwiejsze utrzymanie higieny.

Aparaty ruchome

Używane w leczeniu wad zgryzu w uzębieniu mlecznym i mieszanym. Są to urządzenia samodzielnie zakładane i ściągane przez pacjenta. Składają się z akrylowej płytki w wybranej przez pacjenta kolorystyce oraz dodatkowych metalowych i drucianych elementów w zależności od leczonej wady. Aby leczenie aparatem ruchomym było skuteczne dziecko wraz z rodzicem powinni ściśle przestrzegać czasu noszenia, obsługi aparatu i terminów wizyt kontrolnych.

Higiena i dieta w czasie leczenia ortodontycznego

Doskonała higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w czasie leczenia ortodontycznego. Lekarz wytłumaczy Państwu jak należy prawidłowo dbać o zęby i aparat. Na czas noszenia aparatu należy zmodyfikować swój jadłospis. Twarde orzechy i warzywa mogą uszkodzić delikatne elementy, a kleiste produkty jak batony czy krówki pozostawiają uciążliwe do usunięcia resztki.

Wizyty kontrolne

Dobra współpraca między lekarzem i pacjentem warunkuje właściwe leczenie ortodontyczne. Ortodonta ocenia postępy, aktywuje aparat, wymienia zużute elementy i wprowadza kolejne fazy leczenia. Wizyty kontrolne przeprowadzane są zwykle co 2 - 4 tygodni w przypadku aparatów ruchomych i co 4 - 6 tygodni w przypadku aparatów stałych.

Leczenie retencyjne

Jest to ostatnia faza leczenia następująca po zdjęciu aparatu. Warunkuje utrzymanie efektów leczenia i zapobiega nawrotom wady. Pacjent otrzymuje wyjmowaną akrylową płytkę lub cienki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.ortodontajaworzno.pl
Aparaty ortodontyczne
Piątek, 1 stycznia 2021

Drodzy Pacjenci, aktualości i bierzące wiadomości z kliniki znajdziecie na naszym profilu na Facebook´u. Serdecznie zapraszamy.

http://www.facebook.com/stomatologiasiewniak/

Siewniak
Stomatologia

ul. Starowiejska 8
43-600 Jaworzno (Osiedle Stałe)

Godziny pracy gabinetów:
poniedziałek - piątek
8:00 - 20:00

Rejestracja pacjentów:
tel. 32 615 63 22
poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00

Polecamy:
Ortodoncja Jaworzno
Implanty zębów Jaworzno

Czy wiesz że ... ?
  • Próchnicą można zarazić się np. poprzez pocałunek, dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej partnera
  • Zęby powinno się myć conajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
  • Po spożyciu owoców, soków i coli należy odczekać 30 min do umycia zębów
  • Stosowanie twardej szczoteczki i zbyt dużej siły podczas mycia zębów, prowadzi do nadwrażliwości i utraty szkliwa
  • Ślina zawiera substancje przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przyśpiesza gojenie ran
  • Osoby często pijące soki i herbaty owocowe są bardziej narażone na erozję szkliwa
  • Cukrzyca sprawia, że choroby przyzębia postępują szybciej i są trudniejsze w leczeniu
  • Największymi czynnikami ryzyka wystąpienia raka jamy ustnej to palenie papierosów i alkohol
  • Jama ustna jest szóstym pod względem częstości miejscem występowania nowotworów
  • Bakterie powodujące choroby przyzębia, mogą przyczynić się do zapalenia wsierdzia
  • Do umycia zębów wystarczy ilość pasty odpowiadająca ziarnku grochu
  • Zaawansowany wiek nie jest przeciwskazaniem do leczenia ortodontycznego